تبلیغات
***عصای سفید*** - حس مانع در نابینایان چیست؟

حس مانع در نابینایان چیست؟

یک قسمت مهم در زندگی نابینایان در زمینه تحرک مربوط به توانایی آنها در تشخیص موانعی است که در محیط وجود دارد.

فرد نابینایی که در طول خیابانی راه میرود اغلب این طور به نظر میرسد که گویی موانع را در سر راه خود “حس” میکند. این توانایی را اغلب به عنوان “حس مانع” شناخته اند.

البته این اصطلاح نادرست باعث شده است که مردم عادی و برخی از متخصصان چنین تصور کنند که که افراد نابینا از یک حس اضافی برخوردارند. این مطلب به هیچ وجه درست نیست. تعدادی از پژوهشها ، که اغلب آنها در دانشگاه کورنل انجام گرفته اند، نشان داده اند که افراد نابینا در تشخیص برخی از نشانه های موجود در محیط حقیقتا توانا میباشند.(آمونز و دیگران ۱۹۵۳). با تمرین کافی آنها قادر میشوند تا تغییرات ظریفی را که در نتیجه انعکاسهای صوتی با فرکانس بالا رخ میدهند هنگام حرکت کردن بطرف اشیا تشخیص دهند. در واقع آنها از قانون ” اثر داپلر” بهره میگیرند. این یک اصل فیزیکی است که میگوید وقتی انسان به طرف یک منبع صوت در حرکت است فرکانس صوتی که به گوش میرسد زیادتر و به اصطلاح زیر میشود، برعکس وقتی شنونده و منبع صوت از هم دور میشوند فرکانس بم میشود.دلیل خاصی وجود ندارد که ثابت کند فقط نابینایان قادر به انجام چنین کاری میباشند.

IMAGE634689938687729800

با وجود این که حس مانع برای تحرک یک فرد نابینا از اهمیت برخوردار است ،اما این حس به تنهایی نمیتواند کسی را که از آن استفاده میکند ،به رهگذری بسیار توانا مبدل سازد. این فقط یک کمک برای او به حساب می آید و نه چیز دیگری. سر و صداهای اضافی در محیط (مثل سرو صدای ترافیک ،گفتگوهای مردم، صدای باران،باد ) میتوانند مزاحمتهایی را در حس مانع به وجود آورند.علاوه بر این که فرد بتواند به موقع عکس العمل مناسب از خود نشان دهد لازم است که با سرعتی نسبتا کند حرکت کند.

منبع:لوح وقلم[ چهارشنبه 16 اسفند 1391 ] [ 09:46 ق.ظ ] [ sadaf k ]

کد های زیبا سازی

کد های زیبا سازی

قالب وبلاگ


کد متحرک سازی عنوان وب

  • لیزر
  • لیزر حرارتی
  • تبلیغات اینترنتی