تبلیغات
***عصای سفید*** - چشم الکترونیکی،برای نابینایان

چشم الکترونیکی،برای نابینایان


دانشمندان ژاپنی می گویند یک چشم الکترونیکی ساخته اند که می تواند به افراد نابینا کمک کند تا بدون حادثه از خیابان عبور کنند.

براساس تحقیقاتی که نتایج آن در نشریه "ام اس تی" وابسته به موسسه فیزیک ژاپن منتشر شده است، این وسیله که روی عینک تعبیه می شود به افراد نابینا امکان می دهد بدون کمک دیگران از خیابان عبور کنند.

این وسیله حاوی یک دوربین و کامپیوتری است که رنگ چراغ راهنمایی و عرض خیابان را اندازه گیری می کند.

سپس یک سیستم صوتی این اطلاعات را برای فرد نابینا می خواند.

تادایوشی شیویاما، سرپرست این گروه از دانشمندان در موسسه فناوری کیوتو گفت: "دوربین روبروی چشم تعبیه خواهد شد و به یک کامپیوتر کوچک وصل است."

"این وسیله اطلاعات را با استفاده از یک سیستم صوتی رله می کند که از طریق یک بلندگوی کوچک که نزدیک گوش وصل می شود به فرد نابینا می گوید چه کار کند."

این وسیله نه تنها می تواند وجود و موقعیت خط کشی عابر پیاده را کشف کند، بلکه همزمان قادر به اندازه گیری عرض خیابان و مشخص کردن و ردیابی رنگ چراغ راهنمایی سر چهارراه هاست.

دوربین ابتدا تصویری از خط کشی خیابان تهیه می کند و سپس عرض خیابان با استفاده از خواص اشکال هندسی منعکس شده در عکس محاسبه می شود.

تجربیاتی که توسط محققان انجام شده است نشان داد که عرض خیابان با دقتی 95 درصدی اندازه گیری می شود. یعنی میزان خطای آن تنها کمتر از یک گام است.

کاترین فیپس از موسسه ملی سلطنتی نابینایان در بریتانیا گفت: "رفت و آمد یک مشکل جدی برای افراد نابینا یا با چشمان بسیار ضعیف است و باید از ابزاری مانند این، که می تواند به این افراد کمک کند بدون حادثه رفت و آمد کنند، استقبال شود."
منبع:Iran optometry


[ جمعه 29 دی 1391 ] [ 09:18 ق.ظ ] [ sadaf k ]

کد های زیبا سازی

کد های زیبا سازی

قالب وبلاگ


کد متحرک سازی عنوان وب

  • لیزر
  • لیزر حرارتی
  • تبلیغات اینترنتی